produkty Hovězí maso

[brizy_navigation name=“eko-farma“]
{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-6a1e6c3cfc303e473177cba5d471e176' }}
HOVĚZÍ MASO HIGHLAND

Maso se vyznačuje specifickou poctivou konzistencí a chutí. Tyto vlastnosti jsou dány jednak vyšším podílem bílkovin a nižším obsahem tuku. Maso ovšem musí vždy projít procesem zrání. Právě díky zrání, které za studena probíhá po dobu cca 2 měsíců, získává maso své specifické vlastnosti – maso zkřehne a zvýrazní se jeho chuť i vůně.

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-d4a0d9bf0b7e32291365b31dfaab0fd2' }}

EKOFARMA

PETROVICE

bio chov skotu HIGHLAND

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-91bf8a2ba7184fbcb8c994b5585cfbd8' }}
{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-50024402a9410afba951ad1fe7ef8c33' }}

NAŠE NABÍDKA HOVĚZÍCH PRODUKTŮ


HOVĚZÍ ŽEBRA

Pečené hovězí žebro s hořčicí a křenem je lahůdka k pohledání. Můžete také potřít marinádou (domácí barbecue, propasírovaná pečená zelenina – mrkev, celer, cibule, červené víno, nebo teryiaki s česnekem). Tato část hovězího má vysoký podíl tuku.


HOVĚZÍ ŠÁL

Nejnamáhanější část zadní kýty nemůže být nejkřehčí a nejměkčí. Ovšem dobře zralý spodní šál dokáže být také úžasným společníkem k hodování. Spodní šál má hrubší svalové vlákno, maso je libové a mírně drobivé, skvělé na ragú.


HOVĚZÍ HRUDÍ

Je kus mezi předníma nohama. Hovězí hrudí můžete koupit buď s kostí, anebo vykostěné. Obsahuje hodně vaziva a tuku, výborně se proto hodí k vaření, protože při tomto způsobu tepelné úpravy zůstane maso pěkně šťavnaté.


HOVĚZÍ PLEC

Plec je výborná na pečení vcelku, na guláš a perkelt, pokud ji pokrájíte na plátky, velmi dobře se hodí na španělské ptáčky. Vynikající maso na ragú.


HOVĚZÍ FALEŠNÁ SVÍČKOVÁ

Úžasně jemný kus, který se odděluje od přední plece. Za své jméno vděčí podobnosti s pravou svíčkovou. Tento výjimečně lahodný kousek má delší vlákna, s dalším podobným kouskem (válečkem) se ale porovnat nedá. Tenhle kousek je o dost křehčí a měkčí než váleček.


HOVĚZÍ LOUPANÁ PLEC

Plec loupaná je protkána silnou šlachou, která ale kuchyňskou úpravou dokonale změkne (podobně jako šlachy kližky). Skvěle se hodí na marinovanou pečeni a různé druhy guláše. Díky šťavnatému masu s dlouhým vláknem je tato část také výborná jako mleté.


HOVĚZÍ KLIŽKA

Kližka je libové maso prorostlé šlachami. Pokud znáte lepší kousek do guláše, sem s ním, chutnější než kližka ale stejně nebude.


HOVĚZÍ KRK

Maso z krku se perfektně hodí na guláš. Kdo nemusí kližky, krk je výborná alternativa. Tenhle kus masa s prorostlou svalovinou a silnou vlákninou se ale výborně hodí také na mleté maso nebo do domácích klobásek. Kvůli jeho srdnaté struktuře počítejte s delší tepelnou úpravou.


HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ

Pruh svaloviny pod páteří (roštěncem), jedná se o nejlahodnější, a tedy i nejdražší část hovězího. Svalovina v této části hřbetu je vystavena velice malé námaze, maso ze svíčkové je proto křehké, jemné, vláknité a libové. Excelentní na minutky. Ze špičky je skvělý tatarský biftek.


HOVĚZÍ PUPEK

Pupek je břišní stěna s do plochy uspořádanými svaly obsahující elastické vazivo, případně tuk. Vyzrálý a začištěný se hodí na steakovou úpravu vcelku a následně na nakrájení tenkých plátků, které skvěle doplní třeba letní saláty s asijskou zálivkou.


HOVĚZÍ FLANK STEAK

Obvykle je tato na dlouhá vlákna bohatá část vhodná spíše na pečení. Pokud ale budete péct /grilovat celý asi tak kilový kus, který poté nakrájíte na plátky kolmo k vláknům v řezu šikmém cca 45°, získáte výjimečně lahodnou pochoutku. Zkuste třeba s výraznou „teryiaki“ marinádou.


HOVĚZÍ NÍZKÝ ROŠTĚNEC

Libovější část masa s menším obsahem tuku. Jedná se o velmi kvalitní, šťavnaté maso, vhodné především k přípravě steaků. Z roštěnce můžeme připravit známý anglický Roastbeef či ho použít na vídeňské roštěnky.


HOVĚZÍ VYSOKÝ ROŠTĚNEC

 Vysoký roštěnec je jemné, tukem prorostlé maso z přední čtvrtě. Tato část je pěkně prorostlá, a proto také skvěle šťavnatá. Pro milovníky prorostlých steaků neexistuje nic lahodnějšího. Vysoký roštěnec je hned po svíčkové nejměkčí část hovězího.


HOVĚZÍ MLETÉ

Máte rádi mleté maso a nebaví vás práce s mlýnkem? Nevadí, maso umeleme za vás. A vůbec se nemusíte bát, že váš kousek mletého je směs, kterou byste vcelku radši ani neviděli. V našem mletém masu najdete pouze nejčistší ořezané libové kousky masa a tuku.


HOVĚZÍ OŘEZ

Libový ořez vzniklý při bourání a dělení hovězího masa na jednotlivé výsekové části. Nejlepší volba je pomlít a připravit na burgery, karbenátky a jiné delikatesy. Také je vynikající v nudličkách na pečení nebo podusit ve vlastní štávě.


HOVĚZÍ OŘECH

Ořech je libová část z předku zadní kýty (předkýtí). Je složený ze tří částí svaloviny, které se od sebe oddělují. Vynikající je pečínka (peče se v celku), pokud je maso perfektně vyzrálé a odleželé, hodí se i na steak.


HOVĚZÍ KVĚTOVÁ ŠPIČKA

Nejlepší část zadního hovězího. Tohle velice jemné maso najdete v horní části kýty, upravit lze téměř jakkoli. Hodí se k pomalejší úpravě v celku (pečení), vynikající je také na minutky jako „rump steak“.


HOVĚZÍ KOSTI

Hovězí kosti na vývar z dobytka z naší farmy. Produkt je vážený, konečná cena bude dopočítána podle skutečné hmotnosti při expedici.

OBJEDNÁVKA MASA

Pro objednání masa nás prosím kontaktujte telefonicky nebo nám zanechte vzkaz a my Vám připravíme a doručíme maso dle Vašich požadavků.

Telefon: 220 560 686

Mobil: 735 547 974

Email: info@ekofarmapetrovice.cz

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-36f22524338e63e00dafedf3c968ac49' }}
ZRÁNÍ MASA

Zrání masa je po poražení zvířete nejpodstatnější fází procesu. Tento pochod dělíme do několika fází:

Maso krátce po porážce je tuhé a naprosto nevhodné pro kuchyňskou úpravu – POZOR: většina spotřebitelů bohužel podléhá obecnému omylu, když trvá na tom, aby maso bylo “opravdu čerstvé”.

Při zrání masa se postupně uvolňuje ztuhlost svalů, zlepšuje se vaznost, mírně roste pH a výrazně se zlepšují organoleptické vlastnosti (stoupá křehkost masa, zvyšuje se rozpustnost bílkovin a vytváří žádaná chutnost zvěřinového charakteru).

Doba zrání závisí na druhu masa a teplotě. Obvykle se maso co nejrychleji zchladí na teplotu +5 stupňů Celsia a pak se nechává zrát v chladícím boxu při teplotě +1 až +4 stupně Celsia. Optimální doba zrání je 12-14 dnů.