Hovězí vyzrálé maso

Měsíc suché zrání.

Z hovězího masa se na naší farmě zaměřujeme na chov skotu HIGHLAND.

Maso tohoto plemene se vyznačuje specifickou poctivou konzistencí a chutí. Tyto vlastnosti jsou dány jednak vyšším podílem bílkovin a také nižším obsahem tuku. Maso ovšem musí vždy projít procesem zrání. Právě díky zrání, které za studena probíhá po dobu cca 2 měsíců, získává maso své specifické vlastnosti – maso zkřehne a zvýrazní se jeho chuť i vůně.

 

 

 

Hovězí žebra

Pečené hovězí žebro s hořčicí a křenem je lahůdka k pohledání. Můžete také potřít marinádou (domácí barbecue, propasírovaná pečená zelenina – mrkev, celer, cibule, červené víno, nebo teryiaki s česnekem). Tato část hovězího má vysoký podíl tuku.

139 Kč/kg

Hovězí zadní šál

Nejnamáhanější část zadní kýty nemůže být nejkřehčí a nejměkčí. Ovšem dobře zralý spodní šál dokáže být také úžasným společníkem k hodování. Spodní šál má hrubší svalové vlákno, maso je libové a mírně drobivé, skvělé na ragú.

350 Kč/kg

Hovězí hrudí

Je kus mezi předníma nohama. Hovězí hrudí můžete koupit buď s kostí, anebo vykostěné. Obsahuje hodně vaziva a tuku, výborně se proto hodí k vaření, protože při tomto způsobu tepelné úpravy zůstane maso pěkně šťavnaté.

195 Kč/kg

Hovězí plec

Plec je výborná na pečení vcelku, na guláš a perkelt, pokud ji pokrájíte na plátky, velmi dobře se hodí na španělské ptáčky. Vynikající maso na ragú.

279 Kč/kg

Hovězí falešná svíčková

Úžasně jemný kus, který se odděluje od přední plece. Za své jméno vděčí podobnosti s pravou svíčkovou. Tento výjimečně lahodný kousek má delší vlákna, s dalším podobným kouskem (válečkem) se ale porovnat nedá. Tenhle kousek je o dost křehčí a měkčí než váleček.

390 Kč/kg

Hovězí loupaná plec

Plec loupaná je protkána silnou šlachou, která ale kuchyňskou úpravou dokonale změkne (podobně jako šlachy kližky). Skvěle se hodí na marinovanou pečeni a různé druhy guláše. Díky šťavnatému masu s dlouhým vláknem je tato část také výborná jako mleté.

450 Kč/kg

Hovězí kližka

Kližka je libové maso prorostlé šlachami. Pokud znáte lepší kousek do guláše, sem s ním, chutnější než kližka ale stejně nebude.

259 Kč/kg

Hovězí krk

Maso z krku se perfektně hodí na guláš. Kdo nemusí kližky, krk je výborná alternativa. Tenhle kus masa s prorostlou svalovinou a silnou vlákninou se ale výborně hodí také na mleté maso nebo do domácích klobásek. Kvůli jeho srdnaté struktuře počítejte s delší tepelnou úpravou.

259 Kč/kg

Hovězí svíčková

Pruh svaloviny pod páteří (roštěncem), jedná se o nejlahodnější, a tedy i nejdražší část hovězího. Svalovina v této části hřbetu je vystavena velice malé námaze, maso ze svíčkové je proto křehké, jemné, vláknité a libové. Excelentní na minutky. Ze špičky je skvělý tatarský biftek.

890 Kč/kg

Hovězí flank steak

Hovězí flank steak je řez masa z pupku zvířete. Jedná se vlastně o břišní sval, který je neustále používán. Samotný pupek se dělí na vrchní a spodní šál. Zatímco vrchní šál směřuje k bránici a připravuje se z něj výtečný hanger steak, spodní šál jde směrem k zadní části zvířete a právě odsud pochází měkké a prorostlé maso pro lahodné flank steaky.

420 Kč/kg

Hovězí nízký roštěnec

Libovější část masa s menším obsahem tuku. Jedná se o velmi kvalitní, šťavnaté maso, vhodné především k přípravě steaků. Z roštěnce můžeme připravit známý anglický Roastbeef či ho použít na vídeňské roštěnky.

480 Kč/kg

Hovězí vysoký roštěnec

Vysoký roštěnec je jemné, tukem prorostlé maso z přední čtvrtě. Tato část je pěkně prorostlá, a proto také skvěle šťavnatá. Pro milovníky prorostlých steaků neexistuje nic lahodnějšího. Vysoký roštěnec je hned po svíčkové nejměkčí část hovězího.

450 Kč/kg

Hovězí mleté burger

Máte rádi mleté maso a nebaví vás práce s mlýnkem? Nevadí, maso umeleme za vás. A vůbec se nemusíte bát, že váš kousek mletého je směs, kterou byste vcelku radši ani neviděli. V našem mletém masu najdete pouze nejčistší ořezané libové kousky masa a tuku.

259 Kč/kg

Hovězí ořech „Balltip“

Ořech je libová část z předku zadní kýty (předkýtí). Je složený ze tří částí svaloviny, které se od sebe oddělují. Vynikající je pečínka (peče se v celku), pokud je maso perfektně vyzrálé a odleželé, hodí se i na steak.

350 Kč/kg

Hovězí květová špička

Nejlepší část zadního hovězího. Tohle velice jemné maso najdete v horní části kýty, upravit lze téměř jakkoli. Hodí se k pomalejší úpravě v celku (pečení), vynikající je také na minutky jako „rump steak“.

370 Kč/kg

Hovězí veverka

Jedná se o svalový úpon bránice, maso je tvořeno hrubšími vlákny, proto je jeho chuť velmi výrazná. Hodí se k přípravě na pánvi i na grilu, v gastronomii je veverka známá jako „hanger steak“.

299 Kč/kg

Hovězí líčka

Libové maso z líček je ještě jemnější než hovězí kližka, má výraznou chuť a je šťavnaté. Neexistuje lepší maso na dušení! Připravíte z něj královskou pochoutku.

279 Kč/kg

Hovězí srdce

Hovězí srdce je sval, který obsahuje 10% tuku, fosfor a vápník. Srdce lze připravit různými způsoby. Pokud jej připravíte například na divoko, svojí chutí vám připomene zvěřinu. Srdce můžete použít pro svou kuchyň, nebo s ním zpestřit jídelníček psům a kočkám.

59 Kč/kg

Hovězí jazyk

Bio hovězí jazyk je celý jazyk z krávy, nebo býka. Je nízkokalorický a díky své chuti je velmi oblíbenou delikatesou po celém světě. Nabízí nezaměnitelnou a jedinečnou chuť a navíc je jeho cena velmi dostupná všem. Příprava jazyka ke konzumaci je velmi jednoduchá a můžete z něj tak vytvořit jakýkoliv pokrm.

69 Kč/kg

Morkové kosti a harfy

Nezbytná surovina pro přípravu pravého silného hovězího vývaru. Je vhodné před vařením péci v troubě.

29 Kč/kg

OBJEDNÁVKA MASA

Kontakt

Jiří Doležel

sportwest@seznam.cz

725 343 251

 

Kde najdete naší

EkoFarmu

Petrovice 1

373 12 Mladošovice

Výdejní místo + rozvoz po Praze

Petrovice 1

373 12 Mladošovice

Máte zájem o naše produkty?

Kontaktujte nás telefonem nebo emailem, případně nám nechte vzkaz a my se Vám ozveme.

14 + 4 =

ZRÁNÍ MASA

Zrání masa je po poražení zvířete nejpodstatnější fází procesu. Tento pochod dělíme do několika fází:

Maso krátce po porážce je tuhé a naprosto nevhodné pro kuchyňskou úpravu – POZOR: většina spotřebitelů bohužel podléhá obecnému omylu, když trvá na tom, aby maso bylo “opravdu čerstvé”.

Při zrání masa se postupně uvolňuje ztuhlost svalů, zlepšuje se vaznost, mírně roste pH a výrazně se zlepšují organoleptické vlastnosti (stoupá křehkost masa, zvyšuje se rozpustnost bílkovin a vytváří žádaná chutnost zvěřinového charakteru).

Doba zrání závisí na druhu masa a teplotě. Obvykle se maso co nejrychleji zchladí na teplotu +5 stupňů Celsia a pak se nechává zrát v chladícím boxu při teplotě +1 až +4 stupně Celsia. Optimální doba zrání je 12-14 dnů.